Narkotinės medžiagos

Narkotinės medžiagos – cheminės medžiagos, sukeliančios centrinės nervų sistemos intoksikaciją ar panašų psichinių funkcijų pokytį.

Barbitūratai

Barbitūratai skiriami pacientams, esant ryškiems miego sutrikimams ir epilepsijos profilaktikai. Jų vartojimą nemigai didžiąja dalimi pakeitė benzodiazepinai (mažieji trankviliantai), tačiau nedidelei daliai  vyresnio amžiaus žmonių barbitūratai dar yra skiriami.

Narkotikų vartojimas:

Barbitūratai gali būti nuryjami, bet dažniausiai narkomanai juos ištirpina vandenyje ir įsišvirkščia.

Vaisto veikimas:

Barbitūratai yra raminamasis vaistas arba “slopintojai”. Jie  veikia visą nervų sistemą, sukeldami bendrą slopinimą. Suretėja kvėpavimo ir širdies susitraukimų dažnis, o taip pat sumažėja nerimo lygis. Taip pat atsiranda tam tikras mąstymo procesų ir atminties sutrikimas. Didesnės vaistų dozės sukelia fizinės koordinacijos netekimą, ir žmogus atrodo kaip “girtas” ar kartais net ir agresyvus.

Priklausomybė:

Pripratimas prie vaistų ir priklausomybė vystosi labai greitai vis didėjant vartojamo vaisto dozei. Abstinencijos simptomai  pasireiškia per 24 valandas po paskutinės suvartotos vaisto dozės ir maksimaliai pasireiškia antrą dieną. Po to pradeda palengva silpnėti ir išnyksta per septynias-dešimt dienų.

Simptomai: neramumas, nerimas, padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis, tremoras ir nemiga. Narkomanams gali išsivystyti kliedesys ar net širdies smūgis.

Ilgalaikis vartojimas:

Ilgalaikis barbitūratų vartojimas gali sukelti lėtinį apsvaigimą, agresyvų elgesį, atminties susilpnėjimą, nuovokumo ir koordinacijos sutrikimus, nemigą.

Perdozavimo pavojus:

Nors pripratimas prie barbitūratų vystosi greitai, skirtumas tarp saugios (narkomanams) ir mirtinos dozės yra labai nežymus ir todėl atsitiktinis perdozavimas šiais vaistais  pasitaiko gana dažnai. Didelės dozės gali sukelti kvėpavimo nepakankamumą, komą ar galiausiai mirtį. Narkomanams yra didelė hipotermijos rizika, kadangi raminamojo poveikio metu organizmas blogai išlaiko šilumą.

Pavojus nėštumo metu:

Didelės kai kurių barbitūratų dozės nėštumo metu yra susijusios su  apsigimimais. Nepaisant to, labai svarbu, kad vaistai nebūtų nutraukiami staiga, kadangi  tuomet gali iškilti širdies smūgio pavojus. Galima detoksikacija per aštuonias dienas.

 

QUINALBITONE (SECONAL)

Poveikis                               

Raminamasis/slopinamasis

Preparato forma               

Kapsulės

Terapinis naudojimas       

Nemigos gydymas

Vartojimo būdas                

Geriami arba leidžiami

Priklausomybė                   

Taip

Nutraukimas                      

Seconal  veikimas tęsiasi nuo trijų iki šešių valandų. Abstinencija prasideda praėjus 24 val. po paskutinės suvartotos dozės, ir maksimaliai pasireiškia po dviejų dienų. Išnyksta po aštuonių dienų. Simptomai: irzlumas, nemiga, alpimas, pykinimas ir kliedesys. Staigi abstinencija gali sukelti širdies smūgį ir baigtis mirtimi. Nemiga gali tęstis nuo penkių iki šešių savaičių.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  • Plaučių uždegimas ir bronchitas
  • Atminties susilpnėjimas, nuovokumo ir koordinacijos sutrikimas
  • Nemiga
  • Jei vaistai švirkščiami:
  • Infekcinės komplikacijos,
  • Kraujo apytakos sistemos pažeidimas;
  • Pūliniai ir išopėjimai, dėl dirginančio vaisto pobūdžio.

Perdozavimas                   

Mirtis nuo perdozavimo yra įprasta tarp narkomanų. Narkomanų vartojamos vaisto dozės mažiausiai dešimt kartų viršija įprastas terapines dozes. Taip pat yra ir mirties dėl hipotermijos rizika. Perdozavimo pavojus padidėja barbitūratus maišant su kitais vaistais, tokiais kaip kokainas, opijatai ar alkoholis.

Pastabos                             

Seconal yra labai pavojingas vaistas dėl perdozavimo pavojaus, greitos abstinencijos poveikyje - širdies priepuolio, hipotermijos.

 

VAMYLOBARBITONE (TUINAL)

Poveikis                               

Raminamasis/slopinamasis

Preparato forma               

Kapsulės

Terapinis naudojimas       

Nemigos gydymas

Vartojimo būdas                

Geriami arba leidžiami

Priklausomybė                   

Taip

Nutraukimas                      

Tuinal  veikimas tęsiasi nuo trijų iki šešių valandų. Abstinencija prasideda praėjus 24 val. po paskutinės suvartotos dozės, ir maksimaliai pasireiškia po dviejų dienų. Išnyksta po aštuonių dienų. Simptomai: irzlumas, nemiga, alpimas, pykinimas ir kliedesys. Staigi abstinencija gali sukelti širdies smūgį ir baigtis mirtimi. Nemiga gali tęstis nuo penkių iki šešių savaičių.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  • Plaučių uždegimas ir bronchitas
  • Atminties susilpnėjimas, nuovokumo ir koordinacijos sutrikimas
  • Nemiga
  • Jei vaistai švirkščiami:
  • Infekcinės komplikacijos,
  • Kraujo apytakos sistemos pažeidimas;
  • Pūliniai ir išopėjimai, dėl dirginančio vaisto pobūdžio.

Perdozavimas                   

Mirtis nuo perdozavimo yra įprasta tarp narkomanų. Narkomanų vartojamos vaisto dozės mažiausiai dešimt kartų viršija įprastas terapines dozes. Taip pat yra ir mirties dėl hipotermijos rizika. Perdozavimo pavojus padidėja barbitūratus maišant su kitais vaistais, kaip kokainas, opijatai ar alkoholis.

Pastabos

             Tuinal yra labai pavojingas vaistas dėl perdozavimo pavojaus, greitos abstinencijos poveikyje - širdies priepuolio, hipotermijos. 

Benzodiazapinai

Yra skiriamos dvi benzodiazepinų grupės – “raminantys”, kurie skiriami esant nerimui ir lengvai depresijai  bei “migdantys”, kurie skiriami nemigos gydymui (ryškus miego sutrikimas).

Narkotikų vartojimas:

Benzodiazepinai dažniausiai yra  nuryjami, bet narkomanai gali sutrintas tabletes  ištirpinti vandenyje ar iš kapsulių išsitraukę žele šiuos vaistus įsišvirkšti. Dozės įvairuoja, tačiau aprašoma, kad kasdieninės dozės 20 kartų viršija įprastas terapines dozes. Benzodiazepinai dažnai yra maišomi su kitais vaistais. 

Vaisto veikimas:

Benzodiazepinai yra raminamieji vaistai arba “slopintojai”. Jie  veikia tas galvos smegenų dalis, kurios yra susijusios su nerimu, įtampos mažinimu ir mieguistumu. Net ir nedidelės benzodiazepinų dozės gali paveikti protinį ir fizinį aktyvumą, tačiau silpniau nei alkoholis.  Didesnės vaistų dozės sukelia fizinės koordinacijos netekimą, ir žmogus savo elgesiu atrodo kaip “girtas” ar kartais net ir agresyvus.

Stebėtina, kad maišant benzodiazepinus su kitais “slopintojais”, kaip barbitūratais, alkoholiu ar opijatais, gaunamas stimuliuojantis efektas.

Priklausomybė:

Prie mažų, neviršijančių terapinių,  dozių nepriprantama net juos vartojant ilgą laiką,  tik aprašomi pripratimo prie vaisto  atvejai  dozei nežymiai padidėjus. Tačiau narkomanai, vartojantys didelius vaistų kiekius,  greitai pripranta  prie raminamojo veikimo (bet ne prie nusiraminančio poveikio) ir dozes didina.

Pripratimas prie vaistų gali išsivystyti greitai, nes kai kuriems žmonėms abstinencijos požymiai išryškėja net po keturių savaičių, vartojant terapines (mažas) dozes.

Žmonės patiria įvairaus intensyvumo simptomus. Ilgą laiką vartojantiems asmenims bei narkomanams dažnai išsivysto panikos priepuoliai, nerealūs jausmai,  suvokimų iškraipymas, prakaitavimas, neramumas ir  tremoras.

Staigi  benzodiazepinų abstinencija  yra pavojinga , nes gali įvykti širdies smūgis. Todėl vaisto nutraukimas turi būti laipsniškas ir vykti medikų priežiūroje. Abstinencija nuo benzodiazepinų gali būti varginanti, nes simptomai gali tęstis keletą mėnesių.

Ilgalaikis vartojimas:

Ilgalaikis benzodiazepinų vartojimas gali pasireikšti protiniu sumišimu, atminties praradimu, depresija, agresyviu elgesiu ir fizinės koordinacijos netekimu.

Vaisto injekcijos  nešvariomis ar naudotomis adatomis gali sukelti rimtas infekcines ligas, tokias kaip hepatitas B, kraujo užkrėtimas ir ŽIV infekcija. Švirkštimui naudojant sutrintas ir vandenyje ištirpintas tabletes arba žele (iš žalių kapsulių) gali sukelti rimtus kraujotakos sutrikimus, kartais besibaigiančiais galūnių amputacija..

Perdozavimo pavojus:

Mirtis perdozavus šios grupės vaistus  pasitaiko retai, nes reikia didelių dozių, tačiau pavojus padidėja  benzodiazepinus maišant su kitais “slopinantojais”, tokiais kaip opijatai, barbitūratai ar alkoholis.

Pavojus nėštumo metu:

Motinoms, kurios vartoja benzodiazepinus nėštumo metu, gimę vaikai gali turėti abstinencijos simptomus: tremorą, irzlumą, padidėjusį aktyvumą ir labai išreikštą norą žįsti.

 

Diazepam

Poveikis

Raminamasis/slopinamasis

Preparato forma

Tabletės (2mg, 5mg, 10mg)

Peroralinis tirpalas (2mg/5mg)

Injekcinis tirpalas

Terapinis naudojimas

Nerimas, ūmi alkoholinė ir opijatinė abstinencija, nemiga

Vartojimo būdas

Geriami arba leidžiami

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Vaisto poveikis tęsiasi iki 24 valandų. Abstinencijos simptomai prasideda praėjus iki septynių dienų nuo paskutinės suvartotos dozės. Simptomai pasireiškia nerimu, tremoru, nerealumo jausmu, iškreiptu suvokimu. Simptomai gali tęstis daugelį mėnesių. Staigios abstinencijos pasekmė – širdies smūgio pavojus.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Protinis sutrikimas;
  2. Atminties netekimas;
  3. Depresija;
  4. Nenuspėjamas ir agresyvus elgesys;
  5. Fizinės koordinacijos praradimas;
  6. Jei įšvirkščiami- infekcijos pavojus, kraujotakos sutrikimai.

Perdozavimas

Retai mirštama nuo perdozavimo, tačiau pavojus padidėja jei diazepamas maišomas su kitais “slopintojais”: opijuotais, barbitūratais ar alkoholiu.

Lorazepamas

Poveikis

Depresantas arba „slopinantis“

Preparato forma

Tabletės, injekcijos

Terapinis naudojimas

Sunkiam nerimui sumažinti

Vartojimo būdas

Leidžiamas arba geriamas

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Vaisto veikimas trunka šešias - dešimties valandų. nutraukimo simptomai prasideda per tris dienas po paskutinės dozės. Nuo šių vaistų simptomai gali būti ypač sunkūs, t. y. nerimas, neramumas, nerealūs pojūčiai ir iškreiptas supratimas. Staiga nutraukus vaistą galima priepuolio rizika.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Psichiniai sutrikimai
  2. Atminties praradimas
  3. Nenuspėjamas arba agresyvus elgesys
  4. Judesių koordinacijos sutrikimai
  5. Jei leidžiami – apytakos problemos, infekcijos rizika

Perdozavimas

Mirtis nuo perdozavimo yra reta. Rizika padidėja jei Lorazepamas yra maišomas su kitais slopintojais, tokiais kaip opijatai, barbitūratai ar alkoholis.

Pastabos

Lorazepamo nutraukimas gali būti pavojingas dėl priepuolio rizikos. Rekomenduojamas laipsniškas šio medikamento nutraukimas.

Nitrazepamas

Poveikis

Depresantas arba „slopinantis“

Preparato forma

Tabletės, geriama suspensija.

Terapinis naudojimas

Nemigai gydyti.

Vartojimo būdas

Leidžiamas arba geriamas

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Nitrazepamo poveikis trunka iki 24 valandų, o nutraukimo simptomai pasireiškia po septynių dienų. Simptomai gali tęstis mėnesį pasireiškia nerimu, tremoru, nerealiais pojūčiais, suvokimo sutrikimais.

Staiga nutraukus vaistą galimas priepuolis.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Psichiniai sutrikimai;
  2. Atminties praradimas;
  3. Depresija;
  4. Nenuspėjamas arba agresyvus elgesys;
  5. Judesių koordinacijos sutrikimai;
  6. Jei leidžiamas – infekcijos rizika, apytakos problemos.

Perdozavimas

Mirtis nuo perdozavimo yra reta, bet rizika padidėja jei Nitrazepamas yra maišomas su kitai slopintojais, tokias kaip opijatai, barbitūratai ar alkoholis.

Pastabos

Lorazepamo nutraukimas gali būti pavojingas dėl priepuolio rizikos. Rekomenduojamas laipsniškas šio medikamento nutraukimas.

Temazepamas

Poveikis

Depresantas arba „slopintojas“

Preparato forma

Kapsulės, geriamas tirpalas, tabletės

Terapinis naudojimas

Nemigos gydymas

Vartojimo būdas

Leidžiami arba geriami

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Temazepamo poveikis gali tęstis šešias - dešimt valandų. Abstinencijos simptomai prasideda per tris dienas po paskutinės dozės. Simptomai gali tęstis mėnesį ir pasireiškia nerimu, tremoru, nerealiais pojūčiais ir iškreiptu aplinkos suvokimu. Staiga nutraukus vaistą galima priepuolio rizika.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Psichikos sutrikimai;
  2. Atminties praradimas;
  3. Depresija;
  4. Agresyvus elgesys ir judesių koordinacijos sutrikimai.
  5. Jei leidžiami – infekcijos rizika ir apykaitos problemos ( įskaitant rimtus venų sužalojimus).

Perdozavimas

Mirtis nuo perdozavimo yra reta, bet rizika padidėja jei Temazepamas maišomas su kitais „slopintojais“: opijatais, barbitūratais ar alkoholiu.

Pastabos

Rekomenduojamas laipsniškas šio preparato nutraukimas.

Triazolamas

Poveikis

Depresantas arba „slopintojas“

Preparato forma

Tabletės

Terapinis naudojimas

Nemigos gydymas

Vartojimo būdas

Leidžiami arba geriami

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Triazolamo poveikis trunka apie šešias valandas. Abstinencijos simptomai prasideda dvi dienos po paskutinės dozės. Simptomai gali tęstis mėnesį ir pasireikšti nerimu, tremoru, nerealiais pojūčiais ir iškreiptą suvokimu.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Psichiniai sutrikimai;
  2. Atminties praradimas;
  3. Depresija;
  4. Nenuspėjamas arba agresyvus elgesys;
  5. Judesių koordinacijos sutrikimai;
  6. Jei leidžiami – infekcijos rizika, apytakos problemos.

Perdozavimas

Mirtis nuo perdozavimo yra reta, bet rizika padidėja jei Triazolamas maišomas su kitais „slopintojais“: opijatais, barbitūratais ar alkoholiu.

Pastabos

Rekomenduojamas laipsniškas šio preparato nutraukimas.

Haliucinogenai

Šitoje dalyje aptarsime LSD ir kitus sintetinius haliucinogenus, haliucinogeninius grybus ir kanapes. Haliucinogeniniai amfetaminai yra įtraukti į stimuliatorių sąrašą, nors jie turi ir haliucinogeninių ir stimuliacinių savybių.

Vartojimo būdas:

Kanapės yra nelegalus dažniausiai naudojamas narkotikas. Jis paprasta vartojamas pramogų metu. Panašiai ir LSD. Haliucinogeniniai grybai auga ir Lietuvoje, tačiau nėra labai paplitę.

Vaistų poveikis:

Iškreiptas ir dažniausiai sustiprėjęs sensorinių jutimų vertinimas. Geras savęs vertinimas, pasireiškia klaidingos asociacijos ir nuotaikų pakilimai.

Priklausomybė:

Minimali fizinės priklausomybės rizika. Visa rizika susijusi su psichine priklausomybe.

Ilgalaikis vartojimas :

Išskyrus kanapių rūkymą, nėra žinoma fizinio pavojaus dėl ilgalaikio vartojimo. Nepalankios psichologinės reakcijos galimos su LSD, PCP ir haliucinogeniniais grybais. Kai kuriais atvejais jos gali būti sunkios ir ilgai besitęsiančios.

Perdozavimas:

Perdozavimo rizika nedidelė.

Amanita Muscaria

Amanita Muscaria ( Fly agaric )

Poveikis

Haliucinogeninis

Preparato forma

Raudonas grybas, apie 10 – 12 cm aukščio, su baltom dėmėm. Psichoaktyvios medžiagos yra muskarinas, atropinas ir bufoteninas.

Terapinis naudojimas

Nėra

Vartojimo būdas

Dažniausiai verdami ir valgomi arba nuvirinami vandenyje, padaroma „arbata“. Grybai gali būti džiovinami.

Priklausomybė

Ne

Nutraukimas

Efektas apima prakaitavimą, pykinimą, sulėtėja širdies veikla, haliucinacijos prasideda per 30 – 40 minučių, dažniausiai trunka nuo keturių iki aštuonių valandų. Buvo pastebėti agresyvios nuotaikos pokyčiai.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

Mažai žinoma.

Perdozavimas

Fly agaric grybai yra labai toksiški. Dažniausia mirties priežastis yra širdies nepakankamumas.

Psilocybe Semilanceata

Poveikis

Haliucinogeninis

Preparato forma

Šviesiai rudas šešių-aštuonių centimetrų aukščio grybas, turintis psilocibino.

Terapinis naudojimas

Nėra

Vartojimo būdas

Dažniausiai verdami ir valgomi arba nuvirinami vandenyje, padaroma „arbata“. Grybai gali būti džiovinami.

Priklausomybė

Ne

Nutraukimas

Efektas, sukeliantis euforiją ir haliucinacijas prasideda per 20 – 40 minučių ir dažniausiai trunka keturias-aštuonias valandas.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

Psilocibinas gali pabloginti kognityvines funkcijas ir pabloginti dėmesio testų rezultatus.

Perdozavimas

Liberty Cap nėra labai toksiškas ir perdozavimo rizika yra maža. Nebent būtų suvartota iki 20 ir daugiau grybų.

Kanapės

Kanapės ( Tetra – hidrokanibolis )

Poveikis

Haliucinogeninis

Preparato forma

Kanapės / hašišas – dažniausiai vartojama forma yra maži rudos spalvos gabalėliai. Marihuana / kanapių žolė – džiovinti ir susmulkinti kanapių stiebai arba lapai. Kanapių aliejus – stipresnis preparatas, rudai juodos spalvos tirštas aliejus.

Terapinis naudojimas

Nėra

Vartojimo būdas

Rūkomos arba valgomos

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Jei rūkoma, efektas gali trukti iki trijų valandų. Jei valgoma, narkotikas absorbuojamas daug lėčiau ir efektas gali trukti iki 24 valandų. Nepastebėta jokių vaisto nutraukimo fizinių simptomų, tačiau vartotojai, kurie vartoja didelėm dozėm, nutraukus gali patirti nerimą ir depresiją.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

Kvėpavimo problemos susiję su rūkymu. Kartais vartojant didelėm dozėm, pasireiškia psichologiniai sutrikimai.

Perdozavimas

Sunkiai tikėtinas, nors vėmimas yra įprastas vartojant narkotiką pirmą kartą.

Ketaminas

Poveikis

Anestetikas, turintis analgezinių (mažinančių skausmą) ir haliucinogeninių savybių.

Preparato forma

Skaidrus skystis, balti milteliai

Terapinis naudojimas

Vartojamas kaip anestetikas, dažniausiai ekstrinėje chirurgijoje.

Vartojimo būdas

Geriamas, uostomas, rūkomas arba injekcijomis.

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Priklausomai nuo vartojimo būdo, ketaminas ima veikti 30sekundžių – 20 minučių laikotarpyje. Poveikis panašus į kokaino – staigus raumenų koordinacijos sutrikimas, panašus į LSD – haliucinacijos, trunkančios 1-3 valandas (“seniems” vartotojams jos trunka daug trumpiau). Fiziologinių abstinencijos simptomų nėra, tačiau sukelia stiprią psichologinę priklausomybę.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

Informacijos apie ilgalaikį ketamino vartojimą nėra daug. Pasitaiko į LSD panašių atminties narkotikui sugrįžimų (“flashback”), apetito praradimas, svorio kritimas. Gali prisidėti prie psichiatrinių problemų atsiradimo, jei vartojama dideliais kiekiais ir dažnai.

Perdozavimas

Yra buvę keletas mirties atvejų. Ketaminas, kaip ir kiekvienas anestetikas kelia užspringimo vėmalais pavojų, jei jo dozė pakankamai didelė, kad sukeltų anesteziją.

LSD (lizergininės rūgšties dietilamidas)

Poveikis

Haliucinogenas

Preparato forma

Nedideli popierėliai su piešinėliais, tabletės, kapsulės arba milteliai

Terapinis naudojimas

Buvo bandytas naudoti psichinių ligonių gydymui, tačiau nepasiteisino. Šiuo metu laikomas kariuomenių arsenaluose kaip cheminis-psichotropinis ginklas.

Vartojimo būdas

Popierėlis dedamas ant liežuvio, arba medžiaga maišoma su kitomis tabletėse, kapsulėse ir kt.

Priklausomybė

Fizinės priklausomybės įrodymų nėra

Nutraukimas

Poveikis prasideda po 1-12 val. po pavartojimo ir trunka 2-12 valandų, priklausomai nuo stiprumo. Tolerancija išsivysto per 3-4 dienas, ir toliau tos pačios dozės tampa neefektyvios. Jokių fiziologinių ar psichologinių abstinencijos požymių nežinoma.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

Ilgalaikis vartojimas gali pasireikšti atminties iššokimais “flashback'ais”- pakartotinas LSD veikimas net ir nevartojant šio narkotiko. Daug ir dažnai vartojant- laikini psichologiniai sutrikimai.

Perdozavimas

Žinomas tik vienas mirties nuo LSD atvejis visame pasaulyje, tačiau pasitaiko savižudybių ir mirčių autoįvykiuose.

Pastaba

Jei vartojantis LSD patiria “blogą kelionę”, jam padėti galima iki minimumo sumažinant išorinę stimuliaciją: silpna šviesa, kuo mažiau triukšmo.

Vartotojai, kurių šeimose yra buvę psichikos susirgimų rizikuoja iššaukti ilgalaikių psichologinių problemų atsiradimą

Opiatai

Opiatus galima suskirstyti į 2 grupes: natūralius, kaip heroinas ar morfinas kurie gaunami iš aguonos ir sintetinius, kaip metadonas ir dipipanonas.

Vartojimas gatvėje :

Opiatai gali būti rūkomi, uostomi, inhaliuojami arba injekuojami, priklausomai nuo paruošimo ir paties narkotiko rūšies.

Poveikis:

Jie vartojami dėl savo analgezinių savybių. Sumažina kvėpavimo dažnį ir širdies susitraukimų dažnį, alkį ir įtampą. Šis poveikis kartu su padidėjusiu kraujo pritekėjimu į odą suteikia malonų šilumos pojūtį, kartais euforišką. Pirmą kartą vartojantys gali vemti, bet pakartotinai vartojant vėmimas nebesikartoja.

Mažomis dozėmis opiatai nedaro poveikio koordinacijai ir budrumui. Bet pavartojus dideles dozes, jie sukelia stuporą (sąstingį).

Priklausomybė:

Tolerancija opiatams išsivysto labai greitai ir po keleto savaičių dozes reikia didinti, kad pasiekti tą patį efektą. Priklausomybė išsivysto, pavartojus opiatus keletą mėnesių reguliariai atsiranda fiziologinės priklausomybės simptomai. Priklausomybės išsivystymo greitis ir abstinencijos simptomų įvairovė priklauso nuo vartojamo narkotiko kiekio, vartojimo būdo ir tam tikra dalimi nuo vartotojo lūkesčių.

Abstinencijos simptomai :

Pasireiškia praėjus 8-48 val. po paskutinės dozės, pasiekia maksimumą po 3-5 dienų ir nyksta po 5-14 dienų.

Opiatų abstinencija gali būti nemaloni. Simptomai panašūs į priepuolio ar gripo: prakaitavimas, skrandžio spazmai, raumenų skausmas, sloga ir diarėja. Daugelis simptomų greitai išnyksta, tačiau nemiga ir silpnumo pojūtis gali tęstis keletą mėnesių.

Ilgalaikis vartojimas :

Ilgalaikio opiatų vartojimo fiziologinis poveikis pats savaime nėra rimtas. Pašalinis poveikis dažniausiai būna vidurių užkietėjimas, nereguliarus menstruacijų ciklas moterims ir svorio kritimas. Tačiau nesterilių priemonių vartojimas ir nešvaraus heroino, smulkintų tablečių ar kapsulių turinio vartojimas gali sukelti daug rimtesnes problemas – abscesus, venų kolapsą, galūnių praradimą, B ir C hepatitą, AIDS.

Perdozavimo rizika:

Mirtys dėl opiatų perdozavimo yra relaityviai retos, tačiau intraveninis vartojimas yra pavojingas. Rizika padidėja abstinencijos periodu ir po jo kai neteisingai pasirenkamos dozės arba kai opiatai yra maišomi su kitais narkotikais, pvz. kokainu, barbitūratais ar alkoholiu.

Rizika nėštumo metu :

Daugelis moterų, vartojančių opiatus neturi menstruacinio ciklo, bet jis atsinaujina, kai tik jos nustoja vartoti arba sumažina dozę. Daugelis jų būtent ir pastoja tuo metu.

Nėra įrodymų, kad opiatai sukelia vaisiaus defektus, tačiau jie gali padidinti persileidimo ar negyvagimio riziką. Visgi opiatų vartojimo staigus nutraukimas irgi didina persileidimo ar priešlaikinio gimdymo pavojų. Rekomenduojama jų vartojimą mažinti palaipsniui, per 12 savaičių.

Kūdikiams, kurių motinos vartojo opiatus nėštumo metu, 3-jų dienų po gimimo laikotarpyje pasireiškia abstinencijos simptomai (gali būti ir ilgiau, jei motina vartojo metadoną). Simptomai: didelis neramumas, šaižus riksmas, nemiga, pastovus žindimas, diarėja, žiovulys ir čiaudulys. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti traukuliai, kurie gali būti mirtini.

Heroinas

Diamorfinas (heroinas)

Poveikis

Nuskausminantis ir depresantas

Preparato forma

Balti/rudi milteliai, paprastai turintys 5-30 procentų gryno heroino. Dažnai maišomas kitais narkotikais ar kitomis priemaišomis. Diamorphine BP- skaidrus skystis ampulėse. Būna 10mg tabletėmis ir 5, 10, 30, 100, 500mg šalti džiovinti milteliai ampulėmis.

Terapinis naudojimas

Sumažinti skausmus

Vartojimo būdas

Rūkomas, uostomas, “drakono medžioklė”- įkaitinto heroino dūmų inhaliavimas, injekuojamas. Heroino efektas mažas, jei jis vartojamas peroraliai.

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Heroino poveikis išlieka 2-3 valandas, abstinencijos simptomai pasireiškia praėjus 8-24 valandoms po paskutinės dozės. Simptomai panašūs į gripo, kartu su diarėja. Jie stipriausi apie 3- ią dieną ir nyksta apie 5-10 dieną. Nemiga gali tęstis keletą mėnesių.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės:

  1. Vidurių užkietėjimas;
  2. Kvėpavimo sutrikimai;
  3. Nereguliarus menstruacinis ciklas moterims;
  4. Jei injekuojamas – infekcijos rizika, apytakos problemos.

Perdozavimas

Mirtys nuo heroino perdozavimo yra reliatyviai retos. Tačiau perdozavimo rizika išauga abstinencijos periodu arba kai heroinas maišomas su kitais narkotikais, tokiais kaip kokainas, barbitūratai, alkoholis.

Metadonas

Metadonas

Poveikis

Skausmą malšinantis vaistas, raminamasis

Preparato forma

Tabletės, ampulės mikstūra

Terapinis naudojimas

Aštrus skausmas ir opijatų poreikis

Vartojimo būdas

Oraliniu keliu arba įšvirkšti susmulkintas tabletes, mikstūra arba ampulėmis

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Metadono poveikis tęsiasi iki 24 valandų, t.y. ilgiau negu heroino. Nutraukimo sindromas vystosi lėčiau, bet trunka ilgiau negu heroino. Gripo simptomai pasirodo po dviejų dienų po paskutinės dozės, maksimaliai nuo penkių iki šešių dienų ir išnyksta po 14 dienų. Nemiga gali tęstis ilgiau.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Vidurių užkietėjimas;
  2. Kvėpavimo sutrikimai;
  3. Nereguliarus menstruacinis ciklas moterims;
  4. Jei injekuojamas – infekcijos rizika, apytakos problemos.

Perdozavimas

Mirtys nuo vienintelio metadono vartojimo yra palyginti retos. Tačiau perdozavimo rizika auga po abstinencijos periodo arba kai metadonas yra sumaišomas su kitais vaistais: barbitūratais arba alkoholiu.

Buprenorfinas

Buprenorfinas

Poveikis

Skausmą malšinantis vaistas ir raminamasis/slopinamasis vaistas

Preparato forma

Tabletės, ampulės

Terapinis naudojimas

Vidutinio aštrumo skausmui slopinti

Vartojimo būdas

Ištirpinamas burnoje, susmulkinamas ir įkvepiamas per nosi arba įšvirkščiamas

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Temgezino poveikis trunka maždaug 6 valandas. Nutraukimo simptomai prasideda ne greičiau kaip po dienos po paskutinės dozės. Nutraukimo simptomai pasireiškia krūtinės ląstos rigidiškumu, galvos skausmu, sausu raugėjimu ir gripo simptomais.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Vidurių užkietėjimas;
  2. Kvėpavimo sutrikimai;
  3. Nereguliarus menstruacinis ciklas moterims;
  4. Jei injekuojamas – infekcijos rizika, apytakos problemos.

Perdozavimas

Perdozavimo rizika sąlyginai nedidelė.

Stimuliatoriai

Dažniausiai vartojami stimuliatoriai yra amfetaminas ir kokainas. Kokainas gaunamas iš Kokos augalo lapų (Erythroxylum Coca). Šiuo metu Extazy naudojimas pasilinksminimo vietose tampa įprastu reiškiniu, ypač tarp jaunų žmonių. Šie narkotikai ypač populiarūs reivo vakarėliuose.

Vartojimas

Stimuliatoriai gali būti geriami, įkvepiami per nosį arba injekuojami. Amfetamino sulfatas gali būti rūkomas, o kokainas kaitinamas ir giliai įkvepiamas. Extazy tabletės geriamos.

Poveikis

Stimuliatoriai didina smegenų aktyvumą. Jie išplečia akių vyzdžius, didina širdies susitraukimų dažnį, ir kraujo spaudimą. Sąlygoja nemigą ir apetito praradimą. Kokainas yra stiprus vietinis anestetikas. Amfetaminas šia savybe nepasižymi. Mažos arba vidutinės stimuliatorių dozės sutrikdo mąstymą, vartotojams gali sąlygoti nuotaikos svyravimus. Didelės dozės gali sąlygoti psichozių atsiradimą, kurios gali būti panašios į paranoidinę šizofreniją. Stimuliatoriai gali sukelti haliucinacijas.

Priklausomybė

Tolerancija amfetaminui vystosi greitai, ir reikia vartoti vis didesnes narkotiko dozes. Tolerancija kokainui yra mažesnė. Teigiama, kad priklausomybė stimuliatoriams yra daugiau psichologinė nei fizinė, nors neseni faktai liudija apie įmanomus ilgai trunkančius pakitimus nervų sistemoje. Nutraukimo sindromas pasireiškia alkio jutimu, nuovargiu, nereguliariais miego periodais, depresija. Kai kuriems asmenims depresija gali užsitęsti

Ilgalaikis vartojimas

Užsitęsęs stimuliatorių vartojimas gali sąlygoti svorio netekimą, nemigą, išsekimą ir protinį sutrikimą, sunkią depresiją ir narkotikų sukeltą psichozę.

Perdozavimas

Mirtis nuo perdozavimo dažniau pasitaiko nuo kokaino nei nuo amfetamino. Mirties priežastimi būna kvėpavimo nepakankamumas. Asmenims, turintiems padidėjusį kraujospūdį, ar kitą širdies patologiją, mirties rizika yra didesnė, nes vartojant stimuliatorius labai apkraunama širdies ir kraujagyslių sistema.

Pavojus nėščiosioms

Stimuliatoriai gali sukelti apsigimimus, anomalijas, persileidimus, priešlaikinį gimdymą ir gali sąlygoti mažesnį naujagimio svorį. Narkotiko vartojimas turėtų būti nutraukiamas nedelsiant, nes tai gresia rimtomis pasekmėmis naujagimiui. Kūdikiai, gimę stimuliatorius vartojančioms motinoms gali turėti abstinencijos požymių, kurie pasireiškia spiegiančiu verkimu, irzlumu ir pasikartojančiu čiaudėjimu

Amfetaminas

Amfetamino sulfatas

Poveikis

Stiprus stimuliatorius

Preparato forma

Milteliai

Terapinis naudojimas

Nėra

Vartojimo būdas

Valgant, įkvepiant arba įšvirkšiant

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Tolerancija amfetamino sulfatui išsivysto greitai ir vartotojai gali padidinti dozę 50 kartų. Amfetamino sulfato poveikis tęsiasi nuo 3 iki 4 valandų. Nutraukimo sindromas skirstomas į 2 fazes - staigus "smūgis" arba reakcija, kuri trunka 2 arba 3 savaites ir pasižymi alkiu, dideliu nuovargiu ir ilgai besitęsiančiu neramiu miegu. Antroje fazėje, vartotojai tampa irzlūs ir prislėgti. Antroji fazė gali trukti savaites, kartais mėnesius.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Nuolatinis nuovargis;
  2. Nemiga;
  3. Svorio netekimas;
  4. Psichozės;
  5. Jei leidžiami – infekcijos pavojus, cirkuliacinės problemos.

Perdozavimas

Mirtis nuo perdozavimo sąlyginai retos. Perdozavimo grėsmė padidėja jei amfetaminas vartojamas su kitais narkotikais: heroinu, barbitūratais ar alkoholiu.

Kokainas

Kokaino hidrochloridas

Poveikis

Stiprus stimuliatorius, vietinis anestetikas

Preparato forma

Balti milteliai, smulkūs balti trupinėliai

Terapinis naudojimas

Kaip vietinis anestetikas akims, ausims ir nosiai

Vartojimo būdas

Uostomas, švirkščiamas, įkvepiamas pakaitinus

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Kokaino poveikis trunka nuo 15 iki 30 min. Pakaitinto ir įkvėpto kokaino (kreko) poveikis trunka tik 5-10 min. Nėra fizinio nutraukimo sindromo, tačiau po didelių dozių vartotojai patiria nuotaikos sutrikimus, jaučiasi ekstremaliai pavargę ir depresiški.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Nuolatinis nuovargis ir nemiga;
  2. Svorio netekimas;
  3. Padidėjęs kraujospūdis;
  4. Psichozė;
  5. Jei uostomas per nosį – nosies pertvaros prakiurimas;
  6. Jei švirkščiamas – infekcijos pavojus, cirkuliacinės problemos;
  7. Jei įkvepiamas – kvėpavimo sutrikimai, plaučių pakenkimas.

Perdozavimas

Didelės dozės gali sukelti karščiavimą, ypatingą susijaudinimą, traukulius ir kvėpavimo sustojimą. Perdozavimo grėsmė padidėja jei kokainas yra maišomas su kitais narkotikais: heroinu, barbitūratais ar alkoholiu.

Metilamfetaminas

Metilamfetaminas

Poveikis

Stiprus ir ilgas stimuliavimas

Preparato forma

Balti, geltoni, rausvi kristaliniai milteliai; skaidrus skystis; ampulės

Terapinis naudojimas

Nėra

Vartojimo būdas

Rūkomas leidžiamas

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Tolerancija metilamfetaminui išsivysto greitai. Poveikis trunka 3-4 valandas. Nutraukimo sindromas skiriamas į dvi fazes, kaip ir amfetamino sulfato. Pirmiausia nurimstama, pasireiškia nuovargis ir depresija. Antroje fazėje vartotojas gali tapti irzlus ir labai prislėgtas. Tokia būsena gali tęstis 3-4 savaites, retais atvejais trunka kelis mėnesius.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

  1. Svorio netekimas;
  2. Nemiga;
  3. Išsekimas;
  4. Paranoidinė psichozė;
  5. Depresija;
  6. Psichotinės būklės su regėjimo ir klausos haliucinacijomis.

Perdozavimas

Perdozavimas nėra dažnas, bet perdozavus gali išsivystyti širdies ir/ar kvėpavimo nepakankamumas.

Extazy

3,4 metilendioksimetamfetaminas (Extazy)

Poveikis

Stimuliuojantis su lengvu psichodeliniu poveikiu. Galimas haliucinogeninis poveikis, ypač vartojant dideles dozes.

Preparato forma

Baltos, kartais spalvotos tabletės su raidėmis, įvairiais ženklais, skaidrios arba spalvotos kapsulės, balti milteliai.

Terapinis naudojimas

Nėra

Vartojimo būdas

Geriamas

Priklausomybė

Taip

Nutraukimas

Tolerancija vystosi palaipsniui, bet ne taip greitai, kaip kokainui ar amfetaminui. Narkotikų poveikis prasideda po 20-60 minučių. Nėra nustatyta fizinio atpratimo simptomų, nors praėjus narkotikų poveikiui, gali atsirasti nuovargis, depresija ir nerimas. Po kelių dienų gali atsirasti “flashback“ai.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

Vartojant Extazy, atsiranda nerimas, panika ir nemiga, ypač tada, kai vartojama ilgai arba didelėmis dozėmis. Sumažėja atsparumas infekcijoms: peršalimui, gripui. Taip pat pastebimas gerklės skausmas. Kai kurioms moterims padidėja tikimybė susirgti genitalijų-šlapimtakių infekcijomis.

Esant dideliam kraujo spaudimui, sergant glaukoma ir epilepsija, narkotikų vartojimas gali pabloginti būklę. Nustatyta, kad Extazy gali sukelti smegenų pakenkimą, susijusį su nuotaikos sutrikimais. Šis narkotikas padidina kūno temperatūrą ir sukelia dehidrataciją. Vartotojai turėtų rūpintis skysčių kiekio atstatymu ir reguliariai ilsėtis, kad išvengtų dehidratacijos ir perkaitimo. Priešingu atveju gali pakenkti organizmo termoreguliacijos sistemai.

Perdozavimas.

Didžiojoje Britanijoje žinomi mirties atvejai dėl Extazy vartojimo. Mirtiną reakciją gali sukelti kraujo krešulių susidarymas plaučiuose. Be to, širdies smūgis ar dehidratacija taip pat gali tapti mirties priežastimi. Nustatyta, kad Extazy gali pakenkti kepenims. Tuomet pavojus perdozuoti žymiai padidėja.

Vartojant Extazy, žmonės geria daug vandens, bandydami neutralizuoti narkotiko dehidratacinį poveikį, o tai gali sąlygoti hiponatremiją, nes vienas iš Extazy poveikių yra antidiuretinio hormono gamyba, kuris stabdo šlapimo išsiskyrimą. Gausus gėrimas sukelia skysčių kaupimąsi organizme, ypač smegenyse, kurios tinsta ir galų gale yra suspaudžiamos kaukolės viduje. Funkcijos yra negrįžtamai pažeidžiamos ir tai sukelia mirtį.

500mg dozė yra mirtina. Toks kiekis yra maždaug trijose Extazy tabletėse.

Pastabos

Tokie narkotikai kaip amfetamino sulfatas, LSD, ketaminas, paracetamolis ir kt. pardavinėjami kapsulėmis ar tabletėmis kaip ir Eztazy.

Pastaruoju metu prisidengiant Extazy pavadinimu pradėtas pardavinėti heroinas tabletėmis.

Lakiosios medžiagos

Įvairių lakiųjų medžiagų galima nusipirkti parduotuvėje. Šios medžiagos yra skirstomos į 4 grupes:

  1. lipnios medžiagos ir klijai;
  2. aerozoliai;
  3. valymo ir riebalus šalinančios medžiagos;
  4. mišri grupė, kuriai priklauso gesintuvai, žiebtuvėliai ir benzinas.

Naudojimas

Garai, kylantys nuo lakiųjų medžiagų, paprastai yra įkvepiami tiesiai iš skardinių dėžučių ar iš polietileninių maišelių.

Poveikis

Garai iš plaučių greitai patenka į smegenis, sukeldami centrinės nervų sistemos slopinimą. Poveikis panašus į apsvaigimą nuo alkoholio, atsiranda per 2-3 minutes. Kai kurie vartotojai patiria haliucinacijas. Jeigu uostymas tęsiamas, centrinės nervų sistemos slopinimas didėja. Sukeliami suvokimo ir raumenų koordinacijos sutrikimai. Galiausiai sukeliama koma. Apsvaigimas trunka 15-60 minučių. Vartotojai dažnai patiria lengvas pagirias kitą dieną po uostymo.

Priklausomybė

Laikui bėgant, reikia vis didesnio kiekio, kad sukeltų tokį patį poveikį.

Nutraukimas

Pasitaiko lengvų fizinės abstinencijos simptomų, pavyzdžiui, galvos skausmai. Psichologinė priklausomybė pasireiškia dažniau nei fizinė.

Ilgalaikis naudojimas

Reguliarus lakiųjų medžiagų uostymas sukelia uostytojų bėrimą, atminties ir koncentracijos sutrikimus. Chroniškas vartojimas sukelia raumenų koordinacijos, regos ir kalbos sutrikimus, tačiau nutraukus vartojimą, šie požymiai atsistato. Ilgas vartojimas (10 metų ir daugiau) gali sukelti nuolatinį smegenų pakenkimą. Taip pat gali būti kepenų ir inkstų pakenkimo priežastimi.

Perdozavimas

Didžiojoje Britanijoje kiekvienais metais būna daugiau kaip 100 mirčių, kurias sukelia lakiųjų medžiagų uostymas. Pagal amerikiečių duomenis, kas ketvirtas uostytojas numiršta pirmojo bandymo metu. Daugiau nei pusę mirčių sukelia įkvepiamos toksinės medžiagos. Likusiąją mirčių dalį sudaro nelaimingi atsitikimai: vėmalų įkvėpimas ar uždusimas, užsimovus plastikinį maišelį ant galvos.

Rizika nėštumo metu

Lakios medžiagos praeina placentinį barjerą, bet informacijos apie šių medžiagų poveikį vaisiui yra mažai.

Klijai

Produktai

Kontaktinės lipniosios medžiagos, klijai, plastinė rišamoji medžiaga, gumos tirpikliai

Medžiagos

Toluenas, N-heksanas, ksilenas, trichloretilenas

Poveikis

Slopinantis

Naudojimas

Paprastai uostoma iš polietileninių maišelių

Priklausomybė

Yra, daugiausiai psichologinė

Atpratimas

Tolerancija išsivysto per 3 mėnesius reguliariai uostant. Kartais pasitaiko fizinės abstinencijos simptomų, pavyzdžiui, galvos skausmai.

Ilgalaikis naudojimas

Ilgai vartojant, gali atsirasti uostytojų bėrimas (paprastai apie burną ir nosį) ir išsivystyti atminties, intelekto ir koncentracijos sutrikimai. Dažniausiai funkcijos atsistato, nustojus uostyti tirpiklius.

Toluenas gali sukelti grįžtamus centinės nervų sistemos pakenkimus. Tačiau yra atvejų, kai buvo pastebėtas smegenų kiekio sumažėjimas.

N-heksanas sukelia regėjimo sutrikimus ir limbinės sistemos disfunkciją. Trichloretilenas susijęs su kepenų ir inkstų pakenkimais.

Aerozoliai

Produktai

Kvepalai, dezodorantai, lakai, purškikliai musėms naikinti, skausmą mažinantys purškikliai, oro gaivikliai

Medžiagos

Propanas, butanas, chloru prisotintas florokarbonatas

Poveikis

Slopinantis

Naudojimas

Lakiosios medžiagos yra uostomos tiesiai iš skardinių dėžučių ar įpurškiamos į plastikinį maišelį ir tuomet uostomos.

Priklausomybė

Yra, daugiausiai psichologinė

Atpratimas

Tolerancija išsivysto pakartotinai vartojant. Kartais pasitaiko fiziniai nutraukimo simptomai.

Perdozavimas

Šaldantis aerozolių poveikis gerkloms gali sukelti tinimą ir žmogus gali uždusti. Pastebėta, kad butanas gali sąlygoti širdies nepakankamumą, sukeldamas staigią mirtį. Dėl šios priežasties, patariama, negąsdinti ir nepersekioti uostytojų, jei juos užklupote tą darant.

Valymo medžiagos

Produktai

Pramoniniai ir namų valikliai, riebalus šalinančios medžiagos, rašomosios mašinėlės koreguojantis skystis, nagų lako valiklis ir kt.

Medžiagos.

1,1,1-trichloretanas, tetrachloretilenas, metileno chloridas, anglies tetrachloridas, acetonas

Poveikis

Slopinantis

Naudojimas

Uostoma tiesiai iš buteliukų arba uostoma šių produktų prisigėrusi medžiaga

Priklausomybė
Yra, daugiausiai psichologinė

Atpratimas

Tolerancija išsivysto pakartotinai vartojant. Kartais pasitaiko fiziniai nutraukimo simptomai.

Ilgalaikis naudojimas

Trichlor/tetrachloretanas ir tetrachloretilenas pažeidžia kepenis ir inkstus. Anglies tetrachloridas yra labai toksiškas ir pažeidžia kepenis bei smegenis.

Perdozavimas

Ši tirpiklių grupė (ypatingai turintys 1,1,1-trichloretano) yra susijusi su maždaug 1/3 tirpiklių sukeltų mirčių.

Kuras

Kuras ir kt. degimo produktai

Produktai

Žiebtuvėlių kuras, benzinas, ugnies gesintuvai

Medžiagos

Butanas, C 6 C 9 angliavandenilis, benzolas, tetraetil-švinas, bromdichloro-fluoro metanas.

Narkotikų poveikis

Slopinamasis

Vartojimas

Paprastai įkvepiamas tiesiog iš skardinės dėžutės

Priklausomybė

Taip (iš esmės psichologinė)

Atpratimas

Pakartotinai vartojant vystosi tolerancija.

Ilgalaikis naudojimas

Panašus į ilgalaikį klijų naudojimą. Benzino uostymas susijęs su ilgalaikiu smegenų pakenkimu. Benzolas yra labai toksiškas ir gali slopinti kaulų čiulpų gamybą.

Perdozavimas

Minėtos medžiagos gali sukelti mirtį dėl gerklų patinimo jas įkvėpus. Žiebtuvėlių dujos, dėl jų šaldančio poveiki, gali paskatinti skysčių skyrimąsi plaučiuose ir tuo pačiu mirtį kaip nuskendus.

Alkil Nitritai

Alkil Nitritai yra giminingi azoto suboksidams( linksminančioms dujoms)

Narkotikams priklauso

Amil Nitritas ir Butil Nitritas

Vartojimas

Alkil Nitritai yra naudojami daugiausia tarp vyrų homoseksualų, kurie uosto lakius garus, kad sustiprintų seksualinį susijaudinimą ir lytinį aktą. Tačiau, pasilinksminimui ir eksperimentavimui taip pat naudojama ir kitų jaunų žmonių.

Narkotikų poveikis

Akil Nitritai plečia kraujagysles. Jie yra svarbiausia širdies kraujagyslių išsiplėtimo priežastis. To pasekoje krinta kraujospūdis, kurį lydi širdies ritmo padažnėjimas. Narkomaną užplūsta jausmų antplūdis, veržlumas, patiriama pakili nuotaika ir svaigulys. Veikimas įkvėpus beveik tik momentinis ir trunka nuo dviejų iki penkių minučių. Alkil Nitritai taip pat padidina lytinį sujaudinimą ir atpalaiduoja tiesiosios žarnos sfinkterius, palengvindami lytinį aktą per išangę.

Priklausomybė

Tolerancija išsivysto per dvi, tris savaites jei vartojama kasdien. Nutraukus vartojimą gali pasireikšti abstinencijos simptomai.

Ilgalaikis naudojimas

Alkil Nitritai greitai išsiskiria iš kūno ir nepalieka rimtų ilgo vartojimo pasekmių sveikam žmogui. Tačiau, žmonės su širdies problemomis ir glaukoma turi riziką todėl, kad padidėja širdies-kraujagyslių sistemos apkrova.

Perdozavimo grėsmė

Piktnaudžiavimas šia medžiaga gali sukelti deguonies trūkumą kraujyje Vartotojams išsivysto cianozė, kurios požymiai yra mėlyna odos ir lūpų spalva. Po to seka sunkus vėmimas, klinikinis šokas ir sąmonės praradimas. Mirtis ištinka kai nitritai nuryjami.

Kitos medžiagos

Preparatas

Anaboliniai Steroidai(Durabolinas, Stanozololis, Dianabolis, kt.)

Poveikis

Didėja kūno svoris ir auga raumenys

Terapinis naudojimas

Gali būti naudojamas anemijos, trombozių gydymui ir dažnai naudojamas raumenų stiprinimui pacientams, kurie ilgą laiką gulėjo lovoje.

Vartojimo būdas

Tabletės, injekcijos, kapsulės

Priklausomybė

Taip dažniausiai psichologinė

Nutraukimas

Kai kurie steroidų vartotojai nustoję vartoti skundžiasi mieguistumu ir depresija

Ilgalaikio vartojimo pasekmės

Sudėtinga apibrėžti ilgalaikio vartojimo pasekmes dėl daugybinių dozių ir preparatų derinių. Tačiau aišku, kad nuolatinis ir gausus vartojimas gali tapti nevaisingumo ar lytinio potrukio susilpnėjimo priežastimi. Priešingu atveju kai kurie vyrai gali tapti lytiškai agresyvūs. Moterims gali storėti balsas ir mažėti krūtys.

Perdozavimas

Gali būti aukšto kraujo spaudimo priežastimi. Kraštutiniu atveju gali pažeisti kepenis ir sukelti kepenų vėžį.

Pastabos

Žr. skyrių „Narkotikai ir sportas“

Preparatas

Vaistai be recepto (VBR) .

Aprašymas

Tai daugelis vaistų , kurie gali būti perkami be recepto, ir kuriais gali būti piktnaudžiaujama.

Opijatai

Šie VBR yra į opijatus panašios sudėties. Jie skirti kosulio refleksui slopinti. Paprastai tai yra kodeino ir aspirino kombinacija, kurios vartojimas gali sąlygoti apsinuodijimą aspirinu.

Stimuliatoriai

Į šių VBR sudėtį įeina kofeinas, efedrinas. Veikimas panašus į amfetamino. Jie buvo sukurti kaip vaistai nuo slogos, kosulio ar peršalimo. Jais piktnaudžiauja vairuotojai, kad neužmigtų keliaudami ilgus atstumus.

Slopinantys

Daug VBR nuo kosulio ir peršalimo savo sudėtyje turi antihistaminų, kurie gali sukelti žymų slopinantį poveikį, kuris gali labai sustiprėti jei šie vaistai vartojami su alkoholiu.

[Šaltinis. Kauno medicinos universiteto Profilaktinės medicinos katedra]

Narkotinės medžiagos